Pomoc i Porady

Aspekty prawne

Aby zainstalować sam automat potrzebna jest zgoda właściciela nieruchomości poświadczona jego podpisem. Jeśli obiekt w całości należy do Ciebie, nie musisz załatwiać dodatkowych pozwoleń.

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane rozdział 4. Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych:

29. – [Budowy i roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę]
Ust. 2. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:
Pkt. 28) bankomatów, biletomatów, wpłatomatów, automatów sprzedających, automatów przechowujących przesyłki lub automatów służących do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie;
W przypadku, gdy interesuje nas większa zabudowa i umieszczenie automatu w małym budynku, możesz zdecydować się na wykorzystanie kontenera. Kontenery często kojarzą się z przemysłowymi, blaszanymi budynkami, jednak dzisiaj wielu dostawców oferuje eleganckie, często przeszklone pawilony, które świetnie nadają się do zorganizowania całodobowego sklepiku. Na postawienie kontenera/pawilonu będzie potrzebne:

⇒ pozwolenie na budowę
⇒ projekt budowy
⇒ pozwolenie z gminy/miasta na budowę według planu zagospodarowania przestrzennego.

Pozwolenie na budowę, projekt budowy oraz pozwolenie z gminy/miasta trzeba dostarczyć do Starostwa Powiatowego albo Urzędu Miasta do Wydziału Architektury i Budownictwa.

FORMALNOŚCI KROK PO KROKU

1. Przeznaczenie terenu:
Aby zacząć budowę obiektu musimy ustalić przeznaczenie terenu, rozmieszczenie inwestycji, określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu. Informacje te występują w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

2. Zgodność z planem:
Budowa musi być zgodna z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.

3. Zakazy lokalizacji:
⇒ W przypadku działki oznaczonej jako „Tereny upraw polowych i ogrodniczych” istnieje zakaz lokalizowania jakichkolwiek obiektów budowlanych na tym obszarze.
⇒ „Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej” wykluczają budowę budynków innych niż mieszkalne czy garaży.
⇒ W przypadku działki oznaczonej jako „Teren działalności gospodarczej” lub „Tereny działalności gospodarczo – usługowej” istnieje możliwość postawienia budynku po spełnieniu warunków opisanych indywidualnie dla każdej posesji w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jak wysokość budynku, odległość od linii granicznej czy procent powierzchni działki przeznaczony pod zieleń.

4. Lokalizacja:
Dokładna odległość, w jakiej kontener/pawilon może być umieszczony od granicy działki, zależy od lokalnych przepisów planowania przestrzennego i może się różnić w zależności od miejsca. Zazwyczaj wymagana jest pewna minimalna odległość od granicy działki sąsiedniej, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń i nie naruszać praw sąsiadów.
Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące Twojej lokalizacji, warto skonsultować się z lokalnym urzędem gminy lub miasta do Wydziału Architektury i Budownictwa.

5. Zgłoszenie budowy:
Jeśli zgłosimy budowę kontenera to po jej akceptacji przez organ administracji architektoniczno-budowlanej, gdy decyzja stała się wykonalna lub organ nie wniósł sprzeciwu do zgłoszenia budowy, wystąp do Wydziału Architektury o wydanie dziennika budowy i złóż zawiadomienie do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.
Od 3 czerwca obowiązuje nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy Prawo budowlane (Dz.U.2023. poz. 967). Wprowadzone zmiany potocznie nazywane są jako „lex silos”, z uwagi na główny kierunek wprowadzonych ułatwień.

Obecnie rolnicy mogą budować niektóre silosy zbożowe oraz inne obiekty budowlane związane z produkcją rolną bez zgłoszenia robót.

Zachęcamy do wkomponowania maszyny do budynków związanych z produkcją rolną.
Rolnik prowadzący działalność związaną z żywnością pochodzenia niezwierzęcego ma obowiązek zarejestrowania jej w Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Wymogi:
⇒ Obejmuje to sprzedaż bezpośrednią, rolniczy handel detaliczny oraz utworzenie nowego punktu sprzedaży
⇒ Rolnik musi dokonać rejestracji w terminie co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem planowanej sprzedaży poprzez złożenie wniosku o wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Po zgłoszeniu:
⇒ Na podstawie wniosku rolnika (obowiązuje formularz urzędowy), następuje wpisanie działalności do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Regulują to przepisy ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2020 r. poz. 2021).
⇒ Po zgłoszenie nowego punktu sprzedaży detalicznej należy przygotować się na wizytę Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Wytyczne, przewodniki oraz wzór wniosku o wpis do rejestru można znaleźć na https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/rolniczy-handel-detaliczny.


Konfiguracja automatu

Informacje już wkrótce!
Informacje już wkrótce!
Informacje już wkrótce!
Informacje już wkrótce!


Zanim zaczniesz sprzedawać

Informacje już wkrótce!
Informacje już wkrótce!
Informacje już wkrótce!